Wróżka Otylia - blog.otylia.pl - blog o wróżbach

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI

Każda kochająca mama pragnie jak najwięcej czasu poświęcać swojemu dziecku. Gdy kobieta oczekuje rychłego pojawienia się maleństwa na świecie, nie myśli o niczym innym, jak tylko o śpioszkach, zabawkach, pieluszkach i innych akcesoriach potrzebnych jej maluchowi. Droga Mamo, jeśli do tej pory nie miałaś pojęcia o wsparciu finansowym, jakim jest zasiłek macierzyński, zapoznaj się z istotnymi warunkami, dzięki którym również i ty będziesz mogła starać się o tego rodzaju zapomogę. Poczytaj, poszperaj, być może w prasie lub w Internecie natkniesz się na artykuł dotyczący zasiłku macierzyńskiego. Znaj swoje prawa, to bardzo ważne, zaś kilka dodatkowych groszy, z pewnością przyda się każdej młodej mamie. Wszyscy przecież wiemy, iż wychowanie dziecka jest bardzo kosztowne.

Komu przysługuje zasiłek macierzyński ?

Komu wobec tego przysługuje świadczenie macierzyńskie? Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko; przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia; przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej nie spokrewnionej z dzieckiem, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia. Powyżej wymienione zasady stosuje się również w przypadku ojca dziecka, jeśli ten był objęty ubezpieczeniem chorobowym.

Istotne informacje

zasiłek macierzyński

Pamiętajmy ponadto, że w przypadku śmierci ubezpieczonej kobiety bądź w przypadku porzucenia przez nią dziecka, zasiłek macierzyński przysługuje innemu ubezpieczonemu, tj. ojcu tegoż dziecka bądź jeszcze innemu, także ubezpieczonemu członkowi tejże rodziny, w momencie, gdy ten zdecyduje się przerwać swoją pracę bądź inną pracę dodatkową, w celu osobistego sprawowania opieki nad małoletnim dzieckiem. To bardzo poważna decyzja, mogąca odmienić całe życie osoby decydującej się na tenże krok. To niezwykle istotne, by w chwili, gdy matka dziecka nagle umiera bądź porzuca je z niewyjaśnionych przyczyn, przy tymże dziecku była bliska mu osoba, wspierająca je i co najważniejsze wychowująca.

Zasiłek macierzyński przysługuje ponadto zatrudnionej, która urodzi dziecko tuż po rozwiązaniu umowy o pracę, w momencie, gdy umowa ta rozwiązana zostanie w skutek ogłoszenia upadłości bądź likwidacji pracodawcy.

Przeczytaj również:

Oceń nasz serwis:

Zasiłek
4 stars
Ocena: 4 Głosy: 31