Wróżka Otylia - blog.otylia.pl - blog o wróżbach

ZASIŁEK CHOROBOWY

Choroba może dopaść każdego z nas. Nie ma reguły na kogo padnie dzisiaj, po prostu tak się dzieje i już. Jedne rzeczy jesteśmy w stanie przewidzieć, na inne nie mamy wpływu. Odżywiamy się całkiem zdrowo, uprawiamy jakiś sport, regularnie korzystamy z okolicznej pływalni, nie palimy papierosów, nie nadużywamy alkoholu, jednym słowem prowadzimy bardzo zdrowy styl życia. Szoku doznajemy dopiero, gdy z dnia na dzień zaczyna łamać nas w kościach, nie mamy sił, by wyjść nawet z łóżka, a co dopiero pojawić się w pracy i harować przez osiem czy więcej godzin. Taka perspektywa wydaje mało przyjemna. Marzymy tylko o jednym – zakopać się głęboko w łóżku, zażyć konieczne leki i spać, spać, spać…

Komu przysługuje zasiłek chorobowy ?

Zasiłek chorobowy przysługuje wszystkim objętym ubezpieczeniem chorobowym, tj. pracownikom; osobom wykonującym pracę nakładczą; duchownym; osobom odbywającym służbę zastępczą; prowadzącym pozarolniczą działalność; członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych; członkom kółek rolniczych; osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej; osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenia.

Zasiłek chorobowy przysługuje wszystkim tym, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym – obowiązkowo bądź dobrowolnie. Ile wynosi tego rodzaju zapomoga? Zasiłek chorobowy może wynosić od osiemdziesięciu aż do stu procent wysokości twojego wynagrodzenia. Kto może otrzymać całość? Przede wszystkim kobiety będące w stanie błogosławionym bądź osoby, które uległy jakiemuś wypadkowi, zmierzając w tym czasie do swojego miejsca zatrudniania bądź do szkoły.

Kiedy możemy otrzymać zasiłek chorobowy ?

zasiłek chorobowy

Na jakiej podstawie możemy otrzymać zasiłek chorobowy? Oczywiście na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Tego rodzaju zaświadczenie należy dostarczyć pracodawcy najpóźniej siedem dni od otrzymania takiegoż pisma. Jeśli przekroczymy z góry ustanowiony termin, musimy liczyć się z konsekwencjami. Mianowicie z jakimi? Nie dostarczając dokumentu na czas, nas zasiłek chorobowy zostanie obniżony o całe dwadzieścia pięć procent.

Świadczenia rehabilitacyjne

Wykorzystałeś swoje zwolnienie, jednak w dalszym ciągu nie czujesz się na siłach, by powrócić na stanowisko pracy? Możesz zatem ubiegać się świadczenie rehabilitacyjne. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Po pierwsze winniśmy w tej sprawie udać się do lekarza – orzecznika oddziału ZUS, który stwierdzi czy taki zasiłek możemy otrzymać. Dotyczy to osób, które po skorzystaniu z zapomogi, rokują późniejszą zdolność do pracy. Zasiłek przez pierwsze trzydzieści trzy dni wypłacany jest przez pracodawcę, po upływie tego czasu świadczenie pochodzi ze składek ZUS.

Przeczytaj również:

Oceń nasz serwis:

Zasiłek
4 stars
Ocena: 4 Głosy: 31